آخرین اخبار :
چهارشنبه، 2 اسفند 1402
فهرست
دسترسی آسان
 • president
 • president
 • president
 • سامانه تدراکات الکترونیکی دولت
 • آخرین خبر ها
  مطالب پر بازدید

  تاریخچه شهر ترک

  ترک ، شهری در شهرستان میانه و مرکز  بخش کندوان . این شهر در 26 کیلومتری شمال شرقی شهر میانه ، در دشتی در جنوب قسمت میانی بخش کندوان واقع است و حدود 525 ، 1 متر ارتفاع دارد. دامنه های جنوبی رشته کوه بُزقوش بر آن مشرف است و تپه های متعددی در پیرامون آن قرار دارد، از جمله تپه عمران در شمال و قره تپه در حدود 5ر3 کیلومتری جنوب آن . رود فصلی تَرْک یا گرگه رود اراضی پیرامون شهر را آبیاری می کند و پس از عبور از حدود پنج کیلومتری شمال ترک به رود قزل اوزن * می پیوندد. از جمله چشمه های مهم پیرامون شهر، چشمة میرعبدالعلی و چشمة گبره است . قنات تراب خان سو نیز در شمال شهر جاری است .
  ترک در منطقة آب و هوایی سرد و خشک قرار دارد. میانگین بیشترین دمای آن در تابستانها ْ35، میانگین کمترین آن در زمستانها ْ18-، و میانگین بارش سالانة آن حدود 250 میلیمتر است . آب شهر از رود و چشمه و قنات تأمین می گردد. از مراتع غنی و فراوان پیرامون شهر برای دامداری استفاده می شود. وجود رود و اراضی حاصلخیز و مراتع پیرامون را در پیدایش آبادی ترک و سکونت در آن مؤثر دانسته اند . ترک در منطقة زلزله خیز واقع است و در زمین لرزة 1260 بشدت آسیب دید .ترک با شهر خلخال در حدود 75 کیلومتری در مشرق ، ترکمان چای در حدود هفتاد کیلومتری در مغرب و شهر نیر در یکصد کیلومتری در شمال مرتبط است .
  در 1323 ش ، ترک یکی از آبادیهای دهستان کندوان در شهرستان میانه در استان سوم بوده است . در 1330 ش ، بخش ترک ، یکی از بخشهای شهرستان میانه (مشتمل بر دو دهستان گرم و کندوان )، به مرکزیت آبادی ترک ذکر شده است . در 1366 ش آبادی ترک جزو دهستان کندوان ، و مرکز آن شد (. با تبدیل دهستان کندوان به بخش در 1368 ش ، آبادی ترک نیز مرکز بخش کندوان گردید .با تصویب وزارت کشور در 1379 ش ، این آبادی به شهر تبدیل شد.
  جمعیت شهر ترک در سرشماری 1389، 2041 نفر بوده است. اهالی این شهر به ترکی آذری سخن می گویند و شیعة دوازده امامی اند . یکی از مهمترین آثار شهر ترک مسجد جامعی است که از زیباترین مساجد سنگی استان آذربایجان شرقی به شمار می رود و ظاهراً حدود هشتصد سال قدمت دارد و احتمالاً در دوران حکومت سلطان محمد خدابنده ساخته شده است . این مسجد دارای صحن (با دو درِ ورودی ) و شبستان و مناره است . شبستان مسجد با ابعاد 9ر17 * 5ر21 متر، مستطیل شکل است و یک محراب اصلی و دو محراب کوچکتر دارد. در جنوب شرقی شبستان نیز مقبره ای قرار گرفته است . این مسجد در زمین لرزة 1260 ویران و در 1282 بازسازی و ستونها و پنجره های آن از سنگ و، محراب آن از سنگِ تراشیده ساخته شد. در زمین لرزة 1297 نیز آبادی ترک و مسجد بازسازی شدة آن آسیب دید.

  گزارش تصویری خبر ها